FAN53601AUC105X
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Part Number:
FAN53601AUC105X
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Description:
SWITCHING REGULATOR, 0.6A, 6600K
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Category :
Current - Output :
600mA
Frequency - Switching :
6MHz
Function :
Step-Down
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
6-UFBGA, WLCSP
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
6-WLCSP (1.23x0.88)
Synchronous Rectifier :
Yes
Topology :
Buck
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Input (Min) :
2.3V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.05V