FAN5362UC27X
Part Number:
FAN5362UC27X
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Description:
SWITCHING REGULATOR, VOLT-MODE
Category :
Current - Output :
500mA
Frequency - Switching :
3MHz
Function :
Step-Down
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type :
Fixed
Package / Case :
6-UFBGA, WLCSP
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
6-WLCSP (1.23x0.88)
Synchronous Rectifier :
Yes
Topology :
Buck
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Input (Min) :
2.9V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.7V