FAN53555UC24X
Part Number:
FAN53555UC24X
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Description:
SWITCHING REGULATOR, VOLTAGE-MOD
Category :
Current - Output :
4A
Frequency - Switching :
2.4MHz
Function :
Step-Down
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type :
Programmable
Package / Case :
20-UFBGA, WLCSP
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
20-WLCSP (1.96x1.56)
Synchronous Rectifier :
Yes
Topology :
Buck
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Input (Min) :
2.5V
Voltage - Output (Max) :
1.42V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
0.603V