FAN5601MP13X
Part Number:
FAN5601MP13X
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Description:
SWITCHED CAPACITOR REGULATOR
Category :
Current - Output :
250mA
Frequency - Switching :
2MHz
Function :
Step-Down
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type :
Fixed
Package / Case :
6-WDFN Exposed Pad
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
6-MLP (3x3)
Synchronous Rectifier :
No
Topology :
Charge Pump
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Input (Min) :
2.2V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.3V