FAN2558S18X
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Part Number:
FAN2558S18X
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 1.
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Category :
Control Features :
Enable, Power Good
Current - Output :
180mA
Current - Quiescent (Iq) :
150 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
50dB (100kHz)
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V