APXF2R5ARA221ME46G
Manufacturer:
Chemi-Con
Part Number:
APXF2R5ARA221ME46G
Category:
Aluminum - Polymer Capacitors
Description:
CAP ALUM POLY 220UF 20% 2.5V SMD
Manufacturer :
Chemi-Con
Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.189" (4.80mm)
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
2.1 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
0.197" Dia (5.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
2.5 V