MC78L15ACPXA
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Part Number:
MC78L15ACPXA
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
FIXED POSITIVE STANDARD REGULATO
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Category :
Control Features :
Current - Output :
100mA
Current - Quiescent (Iq) :
6.5 mA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Product Status :
Obsolete
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
39dB (120Hz)
Supplier Device Package :
TO-92-3
Voltage - Input (Max) :
35V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
15V
Voltage Dropout (Max) :
1.7V @ 40mA