LDK130C12R
Manufacturer:
STMicroelectronics
Part Number:
LDK130C12R
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 1.2 300MA SOT323-5
In Stock:
866
Manufacturer :
STMicroelectronics
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
300mA
Current - Quiescent (Iq) :
60 µA
Current - Supply (Max) :
120 µA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
55dB (120Hz ~ 10kHz)
Supplier Device Package :
SOT-323-5
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.2V
Voltage Dropout (Max) :
0.4V @ 300mA