LD56100DPU30R
Manufacturer:
STMicroelectronics
Part Number:
LD56100DPU30R
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 3V 1A 8DFN
In Stock:
928
Manufacturer :
STMicroelectronics
Category :
Control Features :
Enable, Soft Start
Current - Output :
1A
Current - Quiescent (Iq) :
155 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
8-XFDFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
70dB ~ 55dB (1kHz ~ 100kHz)
Supplier Device Package :
8-DFN (1.6x1.2)
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3V
Voltage Dropout (Max) :
0.165V @ 1A