LDF33PT-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Part Number:
LDF33PT-TR
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1A PPAK
In Stock:
315
Manufacturer :
STMicroelectronics
Category :
Control Features :
Enable, Power Good
Current - Output :
1A
Current - Quiescent (Iq) :
800 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Product Status :
Obsolete
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
PSRR :
60dB ~ 45dB (120Hz ~ 100kHz)
Supplier Device Package :
PPAK
Voltage - Input (Max) :
16V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 1A