LD39130SJ29R
Manufacturer:
STMicroelectronics
Part Number:
LD39130SJ29R
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LIN 2.9V 300MA 4FLIPCHIP
In Stock:
257
Manufacturer :
STMicroelectronics
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
300mA
Current - Quiescent (Iq) :
45 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
4-UFBGA, FCBGA
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Soft Start
PSRR :
70dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Supplier Device Package :
4-FlipChip (.69x.69)
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.9V
Voltage Dropout (Max) :
0.3V @ 300mA (Typ)