LD39030DTPU28R
Part Number:
LD39030DTPU28R
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 300MA 4DFN
In Stock:
113
Current - Output :
300mA
Current - Quiescent (Iq) :
40 µA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
4-XDFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Soft Start
PSRR :
80dB ~ 55dB (1kHz ~ 100kHz)
Supplier Device Package :
4-DFN (1x1)
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.8V
Voltage Dropout (Max) :
0.33V @ 300mA