LD1086D2T15R
Part Number:
LD1086D2T15R
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 1.5A D2PAK
In Stock:
105
Current - Output :
1.5A
Current - Quiescent (Iq) :
10 mA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
PSRR :
82dB (120Hz)
Supplier Device Package :
D2PAK
Voltage - Input (Max) :
30V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.5V
Voltage Dropout (Max) :
1.5V @ 1.5A