LD29300D2T25R
Part Number:
LD29300D2T25R
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 3A D2PAK
In Stock:
53
Current - Output :
3A
Current - Quiescent (Iq) :
50 mA
Current - Supply (Max) :
100 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
PSRR :
70dB (120Hz)
Supplier Device Package :
D²PAK
Voltage - Input (Max) :
14V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.7V @ 3A