L6932D2.5
Manufacturer:
STMicroelectronics
Part Number:
L6932D2.5
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 2A 8SO
Manufacturer :
STMicroelectronics
Category :
Control Features :
Enable, Power Good
Current - Output :
2A
Current - Quiescent (Iq) :
400 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-25°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status :
Obsolete
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
75dB (120Hz)
Supplier Device Package :
8-SOIC
Voltage - Input (Max) :
14V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V