LD49150PT12R
Manufacturer:
STMicroelectronics
Part Number:
LD49150PT12R
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 1.5A PPAK
Manufacturer :
STMicroelectronics
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
1.5A
Current - Quiescent (Iq) :
4 mA
Current - Supply (Max) :
6 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-25°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Product Status :
Obsolete
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
68dB (120Hz)
Supplier Device Package :
PPAK
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.2V
Voltage Dropout (Max) :
0.2V @ 1.5A