PB137ACV
Manufacturer:
STMicroelectronics
Part Number:
PB137ACV
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 13.7V 1A TO220AB
Manufacturer :
STMicroelectronics
Category :
Control Features :
Current - Output :
1A
Current - Quiescent (Iq) :
8 mA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 150°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-220-3
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Temperature
PSRR :
58dB (120Hz)
Supplier Device Package :
TO-220
Voltage - Input (Max) :
40V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
13.7V
Voltage Dropout (Max) :
2.6V @ 1A