L5300AH7TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Part Number:
L5300AH7TR
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 5V 300MA 6HPAK
Manufacturer :
STMicroelectronics
Category :
Control Features :
Enable, Reset
Current - Output :
300mA
Current - Quiescent (Iq) :
80 µA
Current - Supply (Max) :
4.2 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-252-7, DPak (6 Leads + Tab)
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
60dB (100Hz)
Supplier Device Package :
6-HPAK
Voltage - Input (Max) :
40V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
5V
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 300mA