LD3980PU18R
Manufacturer:
STMicroelectronics
Part Number:
LD3980PU18R
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 300MA 6DFN
Manufacturer :
STMicroelectronics
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
300mA
Current - Quiescent (Iq) :
110 µA
Current - Supply (Max) :
130 µA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
6-VDFN Exposed Pad
Product Status :
Obsolete
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
60dB ~ 58dB (1kHz ~ 10kHz)
Supplier Device Package :
6-DFN (3x3)
Voltage - Input (Max) :
3.6V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Voltage Dropout (Max) :
0.15V @ 300mA