LF33CPT-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Part Number:
LF33CPT-TR
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA PPAK
Manufacturer :
STMicroelectronics
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
500mA
Current - Quiescent (Iq) :
1 mA
Current - Supply (Max) :
12 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
80dB ~ 65dB (120Hz ~ 65dB)
Supplier Device Package :
PPAK
Voltage - Input (Max) :
16V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.7V @ 500mA