LD1085D2M25R
Manufacturer:
STMicroelectronics
Part Number:
LD1085D2M25R
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 3A D2PAK-3
Manufacturer :
STMicroelectronics
Category :
Control Features :
Current - Output :
3A
Current - Quiescent (Iq) :
10 mA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
72dB (120Hz)
Supplier Device Package :
D2PAK-3
Voltage - Input (Max) :
30V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Voltage Dropout (Max) :
1.5V @ 3A