LDLN015PU15R
Manufacturer:
STMicroelectronics
Part Number:
LDLN015PU15R
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 150MA 6DFN
Manufacturer :
STMicroelectronics
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
150mA
Current - Quiescent (Iq) :
60 µA
Current - Supply (Max) :
120 µA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
6-UFDFN Exposed Pad
Product Status :
Last Time Buy
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
92dB ~ 50dB (1kHz ~ 100kHz)
Supplier Device Package :
6-DFN (2x2)
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.5V