LD39100PU18RY
Part Number:
LD39100PU18RY
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1A 6DFN
Control Features :
Enable, Power Good
Current - Output :
1A
Current - Supply (Max) :
300 µA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
6-VDFN Exposed Pad
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
65dB ~ 62dB (1kHz ~ 10kHz)
Supplier Device Package :
6-DFN (3x3)
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Voltage Dropout (Max) :
0.4V @ 1A