LD1086V18-DG
Part Number:
LD1086V18-DG
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A TO220
Current - Output :
1.5A
Current - Quiescent (Iq) :
10 mA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
TO-220-3
PSRR :
82dB (120Hz)
Supplier Device Package :
TO-220
Voltage - Input (Max) :
30V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Voltage Dropout (Max) :
1.5V @ 1.5A