LD39080PT18-R
Part Number:
LD39080PT18-R
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 800MA PPAK
Current - Output :
800mA
Current - Quiescent (Iq) :
2.5 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Product Status :
Obsolete
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
Supplier Device Package :
PPAK
Voltage - Input (Max) :
6V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Voltage Dropout (Max) :
0.3V @ 800mA