LD39150PU33R
Part Number:
LD39150PU33R
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A 6DFN
Current - Output :
1.5A
Current - Quiescent (Iq) :
2.5 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
6-VDFN Exposed Pad
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
65dB ~ 55dB (120Hz ~ 1kHz)
Supplier Device Package :
6-DFN (3x3)
Voltage - Input (Max) :
6V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.4V @ 1.5A