L4931CD33-TRY
Manufacturer:
STMicroelectronics
Part Number:
L4931CD33-TRY
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 250MA 8SO
Manufacturer :
STMicroelectronics
Category :
Control Features :
Current - Output :
250mA
Current - Quiescent (Iq) :
1 mA
Current - Supply (Max) :
6 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
73dB ~ 55dB (120Hz ~ 10kHz)
Supplier Device Package :
8-SOIC
Voltage - Input (Max) :
20V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.82V @ 250mA