LD39100PU12R
Manufacturer:
STMicroelectronics
Part Number:
LD39100PU12R
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 1A 6DFN
Manufacturer :
STMicroelectronics
Category :
Control Features :
Enable, Power Good
Current - Output :
1A
Current - Quiescent (Iq) :
50 µA
Current - Supply (Max) :
300 µA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
6-VDFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
65dB ~ 62dB (1kHz ~ 10kHz)
Supplier Device Package :
6-DFN (3x3)
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.2V
Voltage Dropout (Max) :
0.4V @ 1A