LD1117V33-DG
Manufacturer:
STMicroelectronics
Part Number:
LD1117V33-DG
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 800MA TO220AB
Manufacturer :
STMicroelectronics
Category :
Control Features :
Current - Output :
800mA
Current - Quiescent (Iq) :
10 mA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-220-3
Product Status :
Last Time Buy
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
75dB (120Hz)
Supplier Device Package :
TO-220
Voltage - Input (Max) :
15V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
1.2V @ 800mA