L78S10CV
Manufacturer:
STMicroelectronics
Part Number:
L78S10CV
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 10V 2A TO220AB
Manufacturer :
STMicroelectronics
Category :
Control Features :
Current - Output :
2A
Current - Quiescent (Iq) :
8 mA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 150°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-220-3
Product Status :
Last Time Buy
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
47dB (120Hz)
Supplier Device Package :
TO-220
Voltage - Input (Max) :
35V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
10V