LE33CZ-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Part Number:
LE33CZ-TR
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 100MA TO92-3
Manufacturer :
STMicroelectronics
Category :
Control Features :
Current - Output :
100mA
Current - Quiescent (Iq) :
1 mA
Current - Supply (Max) :
3 mA
Mounting Type :
Through Hole
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
80dB ~ 60dB (120Hz ~ 10kHz)
Supplier Device Package :
TO-92-3
Voltage - Input (Max) :
18V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 100mA