ST732M28R
Manufacturer:
STMicroelectronics
Part Number:
ST732M28R
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
300MA, 28 V LOW-DROPOUT VOLTAGE
Manufacturer :
STMicroelectronics
Category :
Control Features :
Current - Output :
300mA
Current - Quiescent (Iq) :
10 µA
Current - Supply (Max) :
200 µA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Voltage - Input (Max) :
28V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.8V
Voltage Dropout (Max) :
1.2V @ 300mA