LDS3985PU18RY
Manufacturer:
STMicroelectronics
Part Number:
LDS3985PU18RY
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 300MA 6DFN
Manufacturer :
STMicroelectronics
Category :
Control Features :
Shutdown
Current - Output :
300mA
Current - Quiescent (Iq) :
150 µA
Current - Supply (Max) :
300 µA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TJ)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
6-VDFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Temperature
PSRR :
55dB ~ 50dB (1kHz ~ 10kHz)
Supplier Device Package :
6-DFN (3x3)
Voltage - Input (Max) :
6V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Voltage Dropout (Max) :
0.25V @ 300mA