ST1L02PU18R
Manufacturer:
STMicroelectronics
Part Number:
ST1L02PU18R
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1A 6DFN
Manufacturer :
STMicroelectronics
Category :
Control Features :
Current - Output :
1A
Current - Quiescent (Iq) :
650 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
6-VDFN Exposed Pad
Product Status :
Obsolete
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
75dB (120Hz)
Supplier Device Package :
6-DFN (3x3)
Voltage - Input (Max) :
10V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Voltage Dropout (Max) :
1.6V @ 1A