LT1963AEFE-2.5#PBF
Part Number:
LT1963AEFE-2.5#PBF
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A 16TSSOP
In Stock:
896
Current - Output :
1.5A
Current - Quiescent (Iq) :
1.5 mA
Current - Supply (Max) :
120 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
PSRR :
63dB (120Hz)
Supplier Device Package :
16-TSSOP-EP
Voltage - Input (Max) :
20V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.55V @ 1.5A