MAX1658ESA+
Part Number:
MAX1658ESA+
Description:
IC REG LIN POS ADJ 350MA 8SOIC
Control Features :
Enable
Current - Output :
350mA
Current - Quiescent (Iq) :
60 µA
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type :
Adjustable (Fixed)
Package / Case :
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
PSRR :
Supplier Device Package :
8-SOIC
Voltage - Input (Max) :
16.5V
Voltage - Output (Max) :
16V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.25V (3.3V)
Voltage Dropout (Max) :
1.5V @ 350mA