LT1965IMS8E-2.5#PBF
Part Number:
LT1965IMS8E-2.5#PBF
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 1.1A 8MSOP
In Stock:
149
Current - Output :
1.1A
Current - Quiescent (Iq) :
1.1 mA
Current - Supply (Max) :
40 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
PSRR :
75dB (120Hz)
Supplier Device Package :
8-MSOP-EP
Voltage - Input (Max) :
20V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.49V @ 1.1A