LT1764AEQ-1.5#TRPBF
Part Number:
LT1764AEQ-1.5#TRPBF
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 3A 5DDPAK
In Stock:
750
Current - Output :
3A
Current - Quiescent (Iq) :
1.5 mA
Current - Supply (Max) :
200 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
PSRR :
63dB (120Hz)
Supplier Device Package :
5-DDPAK
Voltage - Input (Max) :
20V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.66V @ 3A