LT1965EDD-1.5#PBF
Part Number:
LT1965EDD-1.5#PBF
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 1.1A 8DFN
In Stock:
292
Current - Output :
1.1A
Current - Quiescent (Iq) :
1.1 mA
Current - Supply (Max) :
40 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
8-WFDFN Exposed Pad
PSRR :
75dB (120Hz)
Supplier Device Package :
8-DFN (3x3)
Voltage - Input (Max) :
20V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.49V @ 1.1A