LT3065EDD-1.2#PBF
Part Number:
LT3065EDD-1.2#PBF
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 500MA 10DFN
In Stock:
188
Control Features :
Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start
Current - Output :
500mA
Current - Quiescent (Iq) :
110 µA
Current - Supply (Max) :
25 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
10-WFDFN Exposed Pad
PSRR :
78dB (120Hz)
Supplier Device Package :
10-DFN (3x3)
Voltage - Input (Max) :
45V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.2V
Voltage Dropout (Max) :
0.51V @ 500mA