MAX8869EUE33+
Part Number:
MAX8869EUE33+
Description:
IC REG LIN POS ADJ 1A 16TSSOP
Control Features :
Enable, Reset, Soft Start
Current - Output :
1A
Current - Quiescent (Iq) :
2 mA
Current - Supply (Max) :
2.5 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type :
Adjustable (Fixed)
Package / Case :
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
54dB (100kHz)
Supplier Device Package :
16-TSSOP-EP
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
5V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
0.8V (3.3V)
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 1A