LT1962EMS8-1.5#PBF
Manufacturer:
Analog Devices, Inc.
Part Number:
LT1962EMS8-1.5#PBF
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 300MA 8MSOP
In Stock:
120
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
300mA
Current - Quiescent (Iq) :
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
PSRR :
65dB (120Hz)
Supplier Device Package :
8-MSOP
Voltage - Input (Max) :
20V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.43V @ 300mA