ADP1761ACPZ0.95-R7
Part Number:
ADP1761ACPZ0.95-R7
Description:
IC REG LINEAR 0.95V 1A 16LFCSP
Control Features :
Enable, Power Good, Soft Start
Current - Output :
1A
Current - Quiescent (Iq) :
8 mA
Current - Supply (Max) :
11 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
16-WFQFN Exposed Pad, CSP
Protection Features :
Current Limit, Thermal Overload
PSRR :
67dB ~ 35dB (10kHz ~ 1MHz)
Supplier Device Package :
16-LFCSP (3x3)
Voltage - Input (Max) :
1.98V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
0.95V
Voltage Dropout (Max) :
0.053V @ 1A