LT3061EMS8E-3.3#PBF
Part Number:
LT3061EMS8E-3.3#PBF
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 100MA 8MSOP
In Stock:
674
Control Features :
Enable, Soft Start
Current - Output :
100mA
Current - Quiescent (Iq) :
90 µA
Current - Supply (Max) :
4 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
PSRR :
73dB (120Hz)
Supplier Device Package :
8-MSOP-EP
Voltage - Input (Max) :
45V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.43V @ 100mA