LT1121CZ-3.3#PBF
Part Number:
LT1121CZ-3.3#PBF
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 150MA TO92-3
In Stock:
116
Control Features :
Enable
Current - Output :
150mA
Current - Quiescent (Iq) :
50 µA
Current - Supply (Max) :
14 mA
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
0°C ~ 125°C
Package / Case :
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Protection Features :
Over Temperature, Reverse Polarity
PSRR :
58dB (120Hz)
Supplier Device Package :
TO-92-3
Voltage - Input (Max) :
30V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.7V @ 150mA