MAX1793EUE33+
Part Number:
MAX1793EUE33+
Description:
IC REG LIN POS ADJ 1A 16TSSOP
Control Features :
Enable, Reset
Current - Output :
1A
Current - Quiescent (Iq) :
200 µA
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type :
Adjustable (Fixed)
Package / Case :
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
Supplier Device Package :
16-TSSOP-EP
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
5V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.25V (3.3V)
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 1A