MAX1806EUA25+
Part Number:
MAX1806EUA25+
Description:
IC REG LIN POS ADJ 500MA 8UMAX
In Stock:
202
Control Features :
Enable, Power Good
Current - Output :
500mA
Current - Quiescent (Iq) :
400 µA
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type :
Adjustable (Fixed)
Package / Case :
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
Supplier Device Package :
8-uMAX-EP|8-uSOP-EP
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
4.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
0.8V (2.5V)