MAX15007BATT+
Manufacturer:
Analog Devices, Inc.
Part Number:
MAX15007BATT+
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 5V 50MA 6TDFN
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
50mA
Current - Quiescent (Iq) :
18 µA
Current - Supply (Max) :
150 µA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
6-WDFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
66dB (100Hz)
Supplier Device Package :
6-TDFN (3x3)
Voltage - Input (Max) :
40V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
5V
Voltage Dropout (Max) :
0.525V @ 50mA