LT3021EDH-1.2#TRPBF
Manufacturer:
Analog Devices, Inc.
Part Number:
LT3021EDH-1.2#TRPBF
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 500MA 16DFN
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
500mA
Current - Quiescent (Iq) :
250 µA
Current - Supply (Max) :
10 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
16-WFDFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
PSRR :
60dB (120Hz)
Supplier Device Package :
16-DFN (5x5)
Voltage - Input (Max) :
10V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.2V
Voltage Dropout (Max) :
0.285V @ 500mA