LT1121IS8-3.3#TRPBF
Part Number:
LT1121IS8-3.3#TRPBF
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 8SOIC
Control Features :
Enable
Current - Output :
150mA
Current - Quiescent (Iq) :
50 µA
Current - Supply (Max) :
14 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Protection Features :
Over Temperature, Reverse Polarity
PSRR :
58dB (120Hz)
Supplier Device Package :
8-SO
Voltage - Input (Max) :
30V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.7V @ 150mA